• ATNAUJINTA: 2020 rugpjūčio 07 d.
Pasaulinė rankų higienos diena
2014 gegužės 05 d.


washing_hands                   GEGUŽĖS 5-OJI

                            PASAULINĖ

              RANKŲ HIGIENOS DIENA

 

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nuo 2009 metų inicijavo judėjimą „Plauk rankas - saugok gyvybes“ ir gegužės 5 dieną paskelbė pasauline rankų higienos diena.

 

Rankų higiena būtina pasirūpinti kiekvienam, kadangi kontaktinio perdavimo būdu (per nešvarias rankas sukėlėjui patekus į virškinamąjį traktą) gali būti užsikrečiama įvairiausiomis infekcinėmis ligomis.

         Nuo kokių ligų mus saugo tinkama rankų higiena?

      užkrečiamųjų ligų, plintančių per išmatas (salmoneliozės, šigeliozės, hepatito A, enterovirusų ir kt.) Saugantis nuo jų ypač svarbu kruopščiai nusiplauti rankas pasinaudojus tualetu. Paglostę užsikrėtusius parazitais šunis ar kates ir nenusiplovus po to rankų, galime susirgti toksokariaze, toksoplazmoze.

      užkrečiamųjų ligų, kurios plinta netiesioginio kontakto keliu per kvėpavimo takų išskiriamus sekretus, pavyzdžiui, gripo, streptokokinės infekcijos, ūmių virusinių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų. Šios ligos gali plisti per infekuoto žmogaus kvėpavimo takų sekretais užterštas rankas, todėl ypač svarbu plauti rankas nusičiaudėjus, nusikosėjus ar paspaudus ranką žmogui, kuris serga šiomis ligomis. Labai svarbu įsidėmėti ir žinoti, kad neplautomis rankomis negalima liesti ne tik burnos, bet ir akių, nosies gleivinių, nes tokiu paprastu būdu galima užsikrėsti gripu.

      užkrečiamųjų ligų, kurios gali plisti per rankas ar aplinkos daiktus, užterštus seilėmis, šlapimu ar kitais žmogaus kūno skysčiais, pavyzdžiui, citomegalo viruso, vidurių šiltinės ir kt.  

                       Rankos yra vienas svarbiausių rizikos veiksnių pernešant mikroorganizmus nuo

             vienos asmens kitam. Jomis liečiame daugybę daiktų, kurie gali būti užteršti ligas

             sukeliančiais mikroorganizmais. Dėl šios priežasties būtina rankas plauti muilu ir

             vandeniu ne tik tada, kai jos yra akivaizdžiai nešvarios. Rankas būtina plauti:

     ● pasinaudojus tualetu;

     ● prieš valgant ir prieš maisto (ypač žalios mėsos, žuvies, paukštienos)

        gaminimą;

     ● pažaidus su gyvūnu;

     ● grįžus iš lauko;

     ● pasivažinėjus autobusu, troleibusu ar pabuvus viešose vietose;

     ● prieš teikiant bei suteikus pirmąją medicininę pagalbą;

● visada, kai susitepa.

 

          Kaip teisingai plauti rankas?

       Rankų plovimas vien vandeniu nėra efektyvus – vanduo negali pašalinti tokių

nešvarumu sudėtinių dalių kaip riebalai, aliejai ar baltymai. Vandens temperatūra plaunant rankas didelės įtakos neturi. Plaunant rankas, jos sudrėkinamos vandeniu, išmuilinamos ir trinamos viena į kitą iš visų pusių 15-20 sekundžių. Nuplovus su muilu, nuskalaujama švariu tekančiu vandeniu. Kadangi dažniausiai nepakankamai gerai plaunamos šios sritys: delno vidinio paviršiaus vidurys, pirštų galiukai ir panagės, nykščio pagrindas, tarpupirščiai, šioms sritims reikia skirti didesnį dėmesį. Vandenį reikėtų užsukti su vienkartiniu rankšluosčiu. Sausinant rankas vienkartiniais rankšluosčiais, daug kartų sumažėja bakterijų skaičius ant odos, tai pat nesudaromos sąlygos plisti mikroorganizmams.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Loreta Zakarauskienė